Türk

Bu metin henüz kontrol edilmedi . Doğru çevirmemize yardım etmek ister misin? Bu sayfanın altında bizimle nasıl iletişime geçebileceğinizi bulabilirsiniz.

Bilimsel araştırmalarla ilgili haberleri ve ara raporunu https://www.overprikkeling.com/onderzoek-overprikkeling  sayfasından takip edin. Nihai raporun 2020 Aralık ayı başlarında yayınlanması bekleniyor.

Web sitemiz Türkçe'ye çevrildi

 
Duyusal aşırı yük / Duyusal aşırı yüklenme uyarımı / taşma / uyarma üzerinde aşırı duyusal / duyusal bilgi işlemeyle ilgili sorunlar
Bu sitede, beyin hasarı durumunda kronik ve yıkıcı fakat görünmez etkileri veya duyusal aşırı yükü tarif ediyoruz. Bu web sitesi.

Hollandalı web sitesi Hersenletsel-uitleg.nl, Nedenler, sonuçlar, beyin hasarı hastalıkları hakkında olası tüm bilgilerin bilgi merkezi. Ayrıca oradaki beyin alanı başına tüm sonuçları açıklıyoruz.

Web sitesi beyin yaralanması, bakıcılar, profesyoneller ve ilgilenen kişiler için hazırlanmıştır. Project Flooding (2013'te başladı) Proje aşağıdakilerin bir parçasıdır: Hersenletsel-uitleg. Hollandalı web sitemiz kısmen İngilizce’ye çevrilmiştir: Brain injury explanation.
 
Hasta ilgi organizasyonu

2013 yılının başından beri, bilinen beyin hasarı sonucu duyusal aşırı yüklenme (taşkın / aşırı uyarılma) sorununu çözmek için çok çalışıyoruz. Artık kamuoyuna veya aile hayatına katılamayan geniş bir grup insan için çözümler üretmek ve bilimsel araştırma ve tanıma başlatmak; unutulmuş bir grup, sessiz bir felaket. Beyin yaralanmasında duyusal aşırı yük olan insanlar için tanınmış bir hasta ilgi örgütü olarak, 2015 yılında bir vakıf olduk ve yardım kuruluşu statüsünü kazandık.

2015 yılında Hollanda Beyin Konseyi'ne üye olduk. Beyin hasarının bu görünmez etkilerini araştırmak için diğer hasta ilgi grupları ve üniversiteler ve bilimsel araştırma ile ilgilenen diğerleriyle işbirliği yapıyoruz. Üyelik ücreti talep etmiyoruz. Biz bir dernek değiliz, eğer Facebook gruplarımızdan birindeyseniz bize üye olursunuz.


Duyusal aşırı yüklenme nedir?

Aşırı uyarılma, nörolojik bir kökene sahip olan ve beyinde işleyebildiğinden daha fazla bilgi (uyaran şeklinde) alındığında ortaya çıkan yorucu bir durumdur. Bir teşvik, duyularımızdan edindiğimiz bilgidir; görme, duyma, koklama, tatma, hissetme (dış uyaranlar) veya düşüncelerimizle ya da bedenlerimizle (iç uyaranlar). Ayrıca propriyosepsiyon veya pozisyon hissi / duruş hissi aşırı uyarılabilir *. Propriyosepsiyon, kendi vücudumuzun ve vücut bölümlerimizin konumunu belirleme yeteneğidir.

 

Duyusal aşırı yüklenme sorunu için çeşitli isimler var. Aşırı uyarılma, duyuların taşması veya duyusal aşırı yüklenme, bazıları ciddi ve hafife alınmış bir soruna işaret ediyor. Kronik ve yetersiz bir görünmez sonuç veya beyin hasarıdır. Hyperacusis ile karşılaştırılamaz. Bazen karışık hiperakoz ve aşırı uyarma formları vardır. *. Duyusal aşırı yüklenme bir sonuçtur, ancak aslında kendi içinde bir hastalıktır. Beyin hasarı durumunda, bir şey beyinde kalıcı olarak hasar görür. Yaralanmadan iki yıl sonra duyumsal aşırı yüklenme azalmazsa, prognoz maalesef birinin onunla yaşamayı öğrenmek zorunda kalmasıdır ... [* kaynak: anketlerimiz; bunu telif hakkı olarak kabul et]
 

1. Giriş
Anketimizin sonuçlarında ne bulduk:
Aşırı uyarılma, beyin hasarı çeken insanlarda sık görülür ME, diğer nörodejeneratif hastalıklar ve hipofiz bezi düzgün şekilde çalışmayan kişilerde yaygındır.
Beyinde herkesin işleyebileceğinden daha fazla bilgi (bir uyaran şeklinde) elde edildiğinde ortaya çıkan yorucu bir nörolojik durumdur. Bir teşvik, duyularımızdan edindiğimiz bilgidir; görme, duyma, koklama, tatma, hissetme (dış uyaranlar) veya düşüncelerimizle ya da bedenlerimizle (iç uyaranlar).

Ayrıca propriyosepsiyon veya pozisyon hissi / duruş hissi aşırı uyarılabilir. Propriyosepsiyon, kendi vücudumuzun ve / veya onun parçalarının vücut kısımlarının konumunu belirleme yeteneğidir.
Farklı duyusal hücrelerden veya dengeden gelen bu bilginin beyni de fazla uyarabildiği anlaşılmaktadır.İnsanlar sarhoş hissettiklerini veya dengelerini kaybettiklerini söylüyorlar.
Normalde tüm bu uyaranlar beynimiz tarafından uygun şekilde işlenir. Bu kapasiteye veya beyne "zihinsel kapasite" diyoruz. Beyin yaralanmasından sonra, uyaranların işlenmesi genellikle bozulur, (duyusal aşırı duyarlılık) ve duyusal ve bilişsel aşırı yüklenme meydana gelir.
Bu genellikle iyileşmesi zor ve iyileşmesi yavaş olan patojenik semptomlara neden olabilir *.

2. Beynin neresinde?

Duyusal bir uyarıcıyı emen ve işleyen tüm sinir yapıları aşırı uyarıma katılır.
Ayrıca, amygdala, beyin sapı, hipofiz bezi ve talamus, uyaranların işlenmesinde en sık ilişkilidir, çünkü bu yapılar uyaranları önem bakımından alır, filtreler ve kodlar. Ancak aynı zamanda beyin korteksi veya frontal lob ve nörotransmiterler sağlıklı beyinlerde uyaranların azaltılmasında rol oynar.


3. Aşırı uyarımın neden olduğu gürültü nedir?

Anketimizin sonuçlarında bulduklarımız (2016):
 
Aşırı uyarılma şikayetleri hafif rahatsızlıktan baş ağrısına kadar uzanır. * ve gözlerdeki ağrı *, kulaklar * ve cilt *, bulantı *, kusma *, yorgunluk * ve geçici felç semptomları * dahil olmak üzere değişkenlik gösterir. Kısacası: aşırı yüklenmiş bir sistem ve bir stres kaynağı * ve insanlar fiziksel olarak hastalanır *.

Birçok insan sosyal temaslarını azaltmaya ve tecrit edilmeye zorlanır *. Yalıtımdaki yaşam, aşırı uyarımı önlemenin tek yoludur *.

Birçok beyin hasarı mağduru, kronik aşırı uyarım * nedeniyle dinlenerek ve stratejileri kırmakla * zor eğitilen * nedeniyle sürekli bir tükenme durumundadır.

Etkilenen tarafın geçici felci örneğin yüz *, kol * veya bacak * ve konuşma zorluğu * olarak sıkça görülür.
İnsanlar aşırı uyarım * nedeniyle ortaya çıkan kronik yorgunluktan öldüler. Aşırı uyarılma hafife alınmamalıdır!

Bazı şikayetler tarafımızdan tespit edildi, sonuçlarımız bilimsel araştırmalar için mevcut. [* kaynak: anketlerimiz bunu telif hakkı olarak kabul eder]

Sürekli aşırı uyarım olarak sürekli stresle, vücut sürekli olarak sinir sistemini de değiştirebilen stres hormonları üretir. Bu, mide problemleri, otoimmün sistem değişikliği, kardiyovasküler hastalık, kas fonksiyon değişikliği, uyku ve uyku problemleri, depresyon, tükenmişlik veya anksiyete bozuklukları gibi şikayetlere yol açabilir.
 


4. Üç aşırı uyarma kategorisi

Anketimizin sonuçlarında bulduklarımız (2016):

 • Sınırın hemen aşıldığı değişken. Örneğin arka plan gürültüsünden kaynaklanır. Sonuç: hemen aşırı uyarılma *.
 • Uyarıcıların biriktiği değişken (örneğin trafik sıkışıklığında) ve belirli bir anda artık işlenemezler. Sonra aşırı uyarım   var.*
  Örneğin: Birisi on dakika arkadaşlarla birlikte olsaydı, çok fazla olurdu. On dakika içinde, beyin hasarı olan bu kişi hastalanmamak için insanlar, doğum günü partisi, arkadaş grubu veya parti dahil olmak üzere rahat bir etkinlik bırakmak zorunda kalacak.
 • Hiperfokus * ile gecikmiş aşırı uyarım *. İnsanlar kendilerini bilerek ve isteyerek 'bir şeyler yapabilmek için' eğitiyorlarsa, aşırı uyarım acımasızca vurabilir. Bu durumda, eğitimin olumsuz etkileri vardır *.
  [* kaynak: anketlerimiz bunu telif hakkı olarak kabul eder]


 

5. Aşırı uyarımı nasıl tanıyabiliriz?

Anketimizin sonuçlarında bulduklarımız (2016):

Anketimizde insanlar aşırı uyarılma semptomlarının kişi başına *, durum başına * ve dakika başına * değiştiğini belirtmişlerdir. Bu bazen hem çevre hem de ilgili kişi için aşırı uyarımı tanımayı zorlaştırır *. Aşırı uyarılma, aşırı yüklenme zaten istiflendiğinde ve günden güne dalgalanır. * Aşırı uyarma tetiği * değişir.

Anketimizde aşağıdaki sorunlardan bahsedilmiştir: (Bir kişinin bir veya iki şikayeti var, diğeri aşağıdaki listeden on tane olabilir:)

- Uzun iyileşme ile aşırı (ani) yorgunluk *
- Kötü baş ağrısı*
- Başın etrafında çok sıkı bir bağ olduğu hissi *
- Kafadaki basınç *
- Artık bir sohbete katılamıyor *
- Kelime bulmada zorluklar, Stimülasyon sona erdiğinde bu sorun duracaktır. *

- Konuşmanın zorlukları. Stimülasyon sona erdiğinde bu sorun duracaktır.  *
- Azaltılmış eklemlenme *
- Düşünmedeki zorluk ve yavaşlık *
- Azalan konsantrasyon *
- Hareketlerin azaltılmış koordinasyonu *

- Temastan kaçınma davranışı, çünkü kafasında 'aşırı yük' olduğu için *
- Uzaklara bakmak ve kendilerini uyarmalara karşı korumak için sohbete katılmamak **
- Tahriş, agresif davranış *
- Daha duygusal olun *
- Hiperaktivite, artan aktivite, meşgul olma *
- Ağlama, yorulma ağlaması *
- Korkmak *
- Artan kalp atış hızı, daha yüksek solunum veya ölçülü nefes *
- Sallama, kasları sertleştirme, düşme şansı *
- Yanıp sönen veya kapalı gözler *

- Mide bulantısı ya da kusma*
- Yüz kaslarının geçici kaybı *
- Etkilenen tarafın uyuşukluğu / azaltılmış motor becerileri *
- Kısa bilincine varın *
- Yarım taraflı felç *
- Epileptik nöbetler *
- Tamamen yorgun hissediyorum *


“Kafamda büyük bir kaos var, kafamda meşgul, gözlerimin arkasında. Çok yoruldum. Sanki kafam her an patlayabilir gibi gözüküyor. Sık sık hasta oluyorum, düşüncelerim düştü ve kendimi tamamen kaybettim. ." Ankete katılanlardan biri.

Aşırı uyarılmanın kişi başına farklılık gösterdiğini akılda tutmak önemlidir. *

[* kaynak: anketlerimiz bunu telif hakkı olarak kabul eder]
 


6. Farklı aşırı uyarma biçimleri


Anketimizin sonuçlarında bulduklarımız (2016):

     Bilişsel aşırı uyarım *
     Duyusal aşırı uyarılma (sesler, görüntü, ışık, koku, dokunma hissi / hissi, pozisyon hissi) *
     Duygusal aşırı uyarım *


Bilişsel aşırı uyarım

sebebiyle olur:

 • Kendi düşünceleri*
 • Söylenenin ya da istenenin çokluğu *
 • İşlenecek bilgilerin çokluğu, örneğin yinelenen görevler veya çoklu görev. Genellikle, beyin hasarı olan insanlar aynı anda iki şey yapamazlar. Biri ya da diğeridir. Örneğin, aynı anda bir şeyi dinlemek ve üzerinde çalışmak iyi gitmiyor *.
  Genellikle bilgi işlemesi, beyin hasarı durumunda ertelenir, bunun sonucu olarak uyarıcılar birikebilir *.

  Bu, aşırı uyarmanın ciddiyetinin, bu konuda dikkatli olmak için yeterince eğitimli olmayan sağlık çalışanları tarafından hafife alındığı bir duruma yol açabilir.
 


Duyusal aşırı uyarım

sebebiyle olur:

    GÜRÜLTÜ, SES

Arka plan gürültüsünü filtrelememe nedeniyle sesle aşırı uyarma gerçekleşir ve bu da konuşmayı zorlaştırır.


Anketimizde duyduğumuz sesler: Ses intoleransı *, yüksek veya alçak tonlar *, çocuk sesleri *, yüksek bayan sesleri *, çanak çömlek ve çatal bıçak takımı sesi *, çay kaşığı bir bardağa karışıyor. * ve benzeri. Ayrıca ritmik sesler * ile tahriş olur, örneğin bir kaleme dokunarak * oluşur.

Birçok şikayet hatırlatılıyor ya da hyperacusis'e benziyor, bu nedenle ses genellikle çok yüksek sesle algılanıyor ve kulaklar ağrı çekiyor.

    VİZYON

Meşgul kalıpları görürken görsel aşırı uyarım gerçekleşir*, renkleri görürken*, evde çok sayıda rahat şey görürken *, boş satırlar içermeyen bir metin parçası görürken *, hareketleri görmek *,


     IŞIK

 

Işığa bağlı aşırı uyarım, örneğin ışık yansıması * 'da, belirli ampullerde (halojen / tl, floresan aydınlatma) *, arka aydınlatmada * veya gölge * değişikliklerinde meydana gelir. Ünlü, çok sayıda ağaç ve ağaçların arkasında güneşin az olduğu bir yolda araba kullanıyor *.


   DOKUNMA HISSI / Dokunma ve hissetme / Dokunsal duyu

Aşırı duygulanma hareketi *, dokunma *, titreşimler *, bir bas sesi * vb. Muzdarip insanlarda görülür. Bazen aşırı uyarım dokunma * yoluyla acı olarak yaşanır.


    POZİSYON DUYUSU

Vücudumuzun gün içindeki pozisyonunu, vücudumuzun etrafımızdaki dünyayla olan ilişkisini gözlemliyoruz. Her kas, eklem ve bağ dokusunda, nasıl durduğumuzu, oturduğumuzu veya yalan söylediğimizi bize bildiren minik sensörler (propriyoseptörler) vardır. Beyin hasarı olan insanlarda bu baş dönmesi * veya bacaklarda kararsız * olarak yaşanabilir. Böylece hareket *, başınızın konumu *, uzayda nasıl hareket ettiğinize dair belirsizlik hissi olmadan aşırı uyarılabilirsiniz.


    KOKU

Kokular tarafından duyulan heyecan, artan koku, doğal koku, vücut kokuları, parfüm ve deodorant * kokusundan kaynaklanabilir.


    AĞRI, ISI VE SOĞUK

Nociception (acıyı hissetme) ve thermoception (ılık ve soğuk hissetme) de aşırı uyarıcı olabilir. Çok fazla baş ağrısı çekenlerin aşırı yüklenme ve bu nedenle aşırı uyarılma olasılığı daha yüksektir *.

Duygusal aşırı uyarım

Kendi içinde, duygusal aşırı uyarmanın bilişsel aşırı uyarmanın bir parçası olup olmadığı şüphelidir.

Duygusal aşırı uyarım, beyin yaralanmasından sonra artan duygusal kırılganlık ile ilgilidir *. Aşırı uyarıldığında, kişi artık duyguları düzenleyemez *. Tepkiler genellikle daha duygusaldır ve bu, kişiden kişiye yorgunluktan ağlayarak 'başkasıyla * daha fazla endişe duyma', hayal kırıklığı (kendi kendine de olsa), kızgınlık veya saldırganlık arasında değişebilir.

Birinin hayatındaki duygusal durumlarda, 'ölçme kabı' hızlı bir şekilde doludur ve duyusal uyaranlara daha iyi tolere edilir.


Ağlamak sık sık rahatlama sağlar. Aşırı uyarımı olan insanlar için mutlaka üzüntü ile bir ilgisi yoktur *. Zorlayıcı ağlama veya duygusal değişkenliklerle karıştırılmamalıdır.


Aşırı uyarılma her zaman önlenemez. Bazı insanlar, kendi düşüncelerinin onlardan daha zor deneyimlendiği duygusal aşırı uyarımı deneyimler. Aynısı, başkalarına empati kurmak ve sempati duymak için de geçerlidir.


Aşırı uyarılma üç yönde çalışır. Vücut, düşünce ve duyguların çok fazla uyaran gelip gelmediğini kontrol etmek zordur i *. Uyaranlar biriktirir *. Birisi zaten aşırı uyarılmışsa, bilişsel "gelen kutusu" daha hızlı doldurulur *.

[* kaynak: anketlerimiz bunu telif hakkı olarak kabul eder]
 

7. Uyaranların tıkanıklığı


Beynin kaldırabileceğinden daha fazla uyaran varsa, trafik sıkışıklığında hala çok (işlenmemiş) uyaran var. Sinir sisteminiz gelen tüm ses bilgisi, görüntü, koku, hareket, duygu, düşünce ya da söylenen ve benzeri herşeyi dinleyerek işleme ile meşgul. Braininjuryalı kişilerde işlem uyarıcıları ile ilgili büyük sorunlar olabilir. Normal uyaran girişi ile çok hasta olabilirler.

Aniden durmak istemeyen sürücülerden gelen honking ve ışık sinyalleri de dahil olmak üzere aniden bir köy yolunu kullanmak zorunda olan normal bir dört şeritli otoyolda trafik kadar karşılaştırın!

8. Aşırı uyarımın sonuçlarının özeti *
     Anketimizin sonuçlarında bulduklarımız (2016):

     Artık düşünemiyorum
     Savaş uçuşu veya donma reaksiyonu * *
     Aşırı yorgunluk*
     Uzun süreli yorgunluğa karşı vicdani yorgunluk döngüsü *
     Uzun süreli aşırı uyarım birikimi nedeniyle insanlar yorgunluktan öldüler *
     Aşırı uyarılma nedeniyle uzun süreli strese bağlı olarak yüksek stres hormonuna bağlı fiziksel şikayetler *sinir sistemi değişikliği olasılığı, otoimmün hastalıklar, kardiyovasküler hastalıklar, kas fonksiyon değişikliği, uyku ve uyku sorunları, depresyon, yanma veya anksiyete bozuklukları.

[* kaynak: anketlerimiz bunu telif hakkı olarak kabul eder]
 

9

Hasta çıkar organizasyonu olarak "Project Flooding" kurduk. Toplumun, doktorların ve medyanın bu hedef grubu ciddiye almasını ve ürün geliştirmek için değil bilimsel araştırmalar için de kullanabileceğimiz bir ağ oluşturmayı umuyoruz. Aşırı uyarım konusunda bilimsel araştırmaları teşvik ediyoruz. 2016'dan beri beyin hasarında aşırı uyarılma konusunda tanınmış bir hasta ilgisi kuruluşuyuz. 2019'da, beyin yaralanmaları olan insanlar için özellikle iyi çalışmalar için Altın onur madalyası aldık.

 

Daha iyi bir çeviri yapmamıza yardım etmek istiyorsan, bu harika olurdu! Lütfen bize Almanca ya da İngilizce olarak posta gönderin. Hatalı cümlenin tamamını, paragraf numarasını ve ardından iyileştirilmiş cümleyi yeşil olarak yazın. Teşekkür ederim!